FABİSAD

GİO 2017

GİO 2016

GİO 2015

GİO 2014

GİO 2013

HAKKINDA

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği
sunar

GİO

ÖDÜLLERİ

2016

GİO 2016
Ödülleri Hakkında

Bu sene dördüncüsünü düzenleyeceğimiz Gio Ödülleri için geri sayım başladı!

Türkiye’de fantazya, korku ve bilimkurgunun tanıtılması, yaygınlaştırılması, hayal gücünün öneminin vurgulanması ve bu türlerde eserler üretilmesini teşvik etmek için usta sanatçı Giovanni Scognamillo’ya ithaf ettiğimiz ve her yıl düzenlediğimiz Gio Ödülleri bu sene yeni ödül kategorileri ile karşınızda olacak.

Gio’dan aldığımız ilhamla, Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği; bilimkurgu, korku ve fantazya türlerinde üreten yazar ve çizerleri bu sene de kalemlerini konuşturmaya çağırıyor.

Gio Ödülleri 2016’nın bu seneki ödül kategorileri ve ayrıntılı bilgiler için Gio Ödülleri’ne özel hazırladığımız web sitesini ve sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın!

 Ödül Tasarımı = Biğkem Karavus

KAZANAN

Gerisi Hikaye, Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy ve Galip Dursun tarafından hazırlanan ve ücretsiz olarak sunulan bir podcast / yayın serisidir.

Kasım 2014’te yayına başlayan Gerisi Hikaye geniş bir çerçevede korku kültürünü ele alırken ağırlıklı olarak korku edebiyatı, korku öyküleri, korku sinemasını incelemeyi ve konuşmayı hedeflemektedir. Yine de korkunun izlerinin görüldüğü her mecra ve eser Gerisi Hikaye’nin konusu olabilir. Sohbetlerde korku temalı bilgisayar oyunlarından tiyatroya, mitolojiden öykülere, sinemadan performans sanatlarına, iz bırakan şahsiyetlerden korku çizgi romanlarına kadar birçok konu, kavram ve kişi anlatılır.

GİO

2016

BAŞARI

ÖDÜLÜ

GİO

2016

MAVİ

ANKA

ÖDÜLÜ

Sevin Okyay Kimdir?

Yazar, Çevirmen, Sinema Eleştirmeni, Caz Eleştirmeni, Polisiye Eleştirmeni, Spor Yazarı, Radyo Programcıs

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi. 1964 yılından beri çeviri, 1975’ten beri gazetecilik, 1984 yılından beri de sinema eleştirmenliği yapıyor. İlk sinema yazısısı 1984 Film Festivali’nde ’Ve Gemi Gidiyor’ (Fellini) adlı bir film içindi. O yaziyi da işten atılma tehdidiyle, Enis Batur’un zorlamasıyla yazdı.

Türkiye’nin ilk kadın sinema eleştirmeni olan Okyay’ın yeri, “Bilge Olgaç Başarı Ödülü” aldığı Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali tarafından “1984 yılından beri sinema üzerine yazan, bu alanda pek çok kadın yazara da öncülük eden içten kalemiyle sinema yazarlığına yeni bir soluk getiren Sevin Okyay” olarak tanımlandı.

Politika muhabiri olarak başladığı gazeteciliği köşe yazarı olarak sürdüren Okyay geniş eleştirmenlik yelpazesiyle de ilgi çekti “sinema”, “edebiyat”, “caz” ve “spor”. Okyay ayrıca gündelik hayat kültürü üzerine denemeler de yazmaktadır. Pek çok gazete ve dergide yazan Okyay halen Milliyet Sanat ve Peyniraltı Edebiyatı dergilerinde yazmaktadır.

Okyay ayrıca uzun bir süre TRT’de “Ve Sinema” adlı televizyon programını hazırladı ve sundu. Önce Açık Radyo’da, sonra da NTV Radyo’da “caz” ve “polisiye edebiyat” üzerine radyo programları hazırladı ve sundu. Ayrıca Reha Erdem’in “Kaç Para Kaç” adlı filminde misafir oyuncu olarak rol aldı. Tiyatroyla da ilgilenen Okyay, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Mehmet Atak’ın tasarlayıp yönettiği “Hamlet 2001” adlı oyununun dramaturgluğunu ve çevirmenliğini, Pınar Selek için sahnelenen “Masal Pınarı / Devlet İnsanı Sadece Canını Alarak Öldürmez” adlı oyunun dramaturgluğunu yaptı. “Bernarda Alba’nın Evi”, “Üç Kişilik Gezegen”, “Eski Günler” ve Kenan Işık için “Othello – Arabın İntikamı” oyunlarını çevirdi, “Seeking For Helen”, “Benim Cyreno’larım” oyunlarını yazdı ve Nuri Pakdil’in “Korku” adlı oyununun İngilizce liriklerini yazdı.

Okyay, Harry Potter kitaplarının çoğunu Türkçeye çevirdi. Seriyi çevirmeye ikinci kitap Sırlar Odası’yla başlayan Sevin Okyay, üçüncü kitaptan yedinci kitaba kadar diğer kitapların da oğlu Kutlukhan Kutlu ile birlikte çevirmenliğini üstlendi.

Halen Sezen Aksu’nun isteği üzerine, İş Bankası Yayınları’ndan çıkacak olan “Sezen Aksu” portre kitabını hazırlıyor.

Sevin Okyay’a çeviri dünyasına katkılarından dolayı Çeviri Derneği’nin 2014 Onur Ödülü verildi.

GİO ÖDÜLLERİ 2016
SONRASIFantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından düzenlenen 2016 GİO Ödülleri, sahiplerini buldu!

FABİSAD tarafından dördüncü kez düzenlenen GİO Ödülleri, ismini 8 Ekim 2016’da kaybettiğimiz yazar, araştırmacı, sinema tarihçisi Giovanni Scognamillo’dan alıyor.

2016 GİO Ödülleri, Pera Müzesi’nin desteği ile, Riot Games sponsorluğunda düzenlendi. Ödüllere Babil.com öykü ve illüstrasyon kategorisinde destek verdi.

Pera Müzesi’nde gerçekleşen gecenin sunucusu yazar Hamit Çağlar Özdağ idi. Tören FABİSAD Başkanı Özgün Muti’nin açılış konuşmasıyla başladı ve Giovanni Scognamillo’nun anılması ile devam etti. Anma sırasında, Dernek kurucu üyesi Yiğit Değer Bengi, dernek üyeleri Fatih Danacı ve Galip Dursun ile Scognamillo’nun çalışma arkadaşı Yasemin Yazıcı ve Scognamillo’nun yakınlarından asistanı Nalan Söylemez ile torunu Dimitri Dermencioğlu konuşmaları ile katkıda bulundular. Scognamillo’nun kızı Alessandra Scognamillo da törene katıldı.

İlk olarak 2014 yılında Nazlı Eray’a, 2015’te Bülent Somay’a verilen “Mavi Anka” onur ödülü bu sene, fantastik ve bilimkurgu edebiyatın ülkemizde yayılmasına öncülük etmiş, yazar, çevirmen ve radyo programcısı olarak bu türlerin gelişimine destek vermiş Sevin Okyay’a, dernek kurucu üyesi yazar Yiğit Değer Bengi tarafından verildi. Mavi Anka heykelciğinin tasarımı geçen sene de olduğu gibi oyuncu ve heykeltıraş Biğkem Karavus’un imzasını taşıyordu.

“Yılın en iyi yayımlanmamış öyküsü” ödülünü, “Eserekli” isimli öyküsüyle Abbas Bozkurt kazandı. Mehmet Akif Duman, Bülent Çallı, Ecehan Biçen, Yurdagül Şahin dereceye giren ve başarı ödülüne değer bulunan diğer isimler oldular. GİO Öykü Yarışması’nın 4.’süne bu yıl 119 öykü başvuru yaptı. Öyküler, Aşkın Güngör, Erbuğ Kaya, Galip Dursun, Özgün Muti ve Yankı Enki’den oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

“Yılın en iyi illüstrasyonu” ödülü ise Yusuf Güçlü’nün oldu. İllüstrasyon kategorisinde Mehmet Celaleddin Yılmaztürk, Ömer Tunç, Anıl Duyal Baydır, Çağlayan Kaya Göksoy ise başarı ödülüne layık görüldüler. Yusuf Güçlü ödülünü heykeltıraş Biğkem Karavus‘tan aldı. Bu yıl 36 çizer, toplamda 47 illüstrasyonla başvurdu ve illüstrasyonlar Melike Acar, Yıldıray Çınar, Eren Arık, Gülbike Berkkam ve Hakan Tacal’dan oluşan jürinin oylarıyla değerlendirildi.

“En iyi öykü kitabı” ödülü kategorisinde, 2015-2016 yıllarında yayımlanmış öykü kitapları Burcu Aktaş, Barış Emre Alkım, Ceyhan Usanmaz, Gülenay Börekçi ve Kadir Yiğit Us’tan oluşan ana jürinin değerlendirmesine sunuldu. Ödülü kazanan ise “İt Gözü” isimli öykü kitabı ile Deniz Tarsus oldu.

Bu yıl ilk defa olmak üzere, fantazya, bilimkurgu ve korku kültürüne katkı sağlayan çeşitli kurum ve kuruluşları ödüllendirmek için Başarı Ödülü kategorisi de vardı.

Bu ilk ödül, Gerisi Hikaye ekibinin (Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy ve Galip Dursun) oldu.

Törende ayrıca, Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesi Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’ne bilimkurgu türüne yaptıkları katkılardan dolayı Teşekkür Plaketi verildi.

Gio Ödülleri, hayal gücünü ödüllendirmeye devam edecek. Çünkü hayal kurmak özgürleştirir…

Ödüllerin detaylı listesi ve jüri bilgileri aşağıda:

 

MAVİ ANKA ÖDÜLÜ

Sevin Okyay

EN İYİ ÖYKÜ

Abbas Bozkurt – “Eserekli”

Başarı Ödülü sahipleri:

Bülent Çallı,

Ecehan Biçen,

Mehmet Akif Duman,

Yurdagül Şahin.

Bu kategorinin jürisi: Aşkın Güngör, Erbuğ Kaya, Galip Dursun, Özgün Muti ve Yankı Enki.

EN İYİ İLLÜSTRASYON

Yusuf Güçlü

Başarı Ödülü sahipleri:

Mehmet Celaleddin Yılmaztürk,

Ömer Tunç,

Anıl Duyal Baydır,

Çağlayan Kaya Göksoy.

Bu kategorinin jürisi: Melike Acar, Yıldıray Çınar, Eren Arık, Gülbike Berkkam ve Hakan Tacal.

BAŞARI ÖDÜLÜ

GERİSİ HİKAYE

EN İYİ ÖYKÜ KİTABI

“İt Gözü” – Deniz Tarsus (Can Yayınları)

Bu kategorinin jürisi:Burcu Aktaş, Barış Emre Alkım, Ceyhan Usanmaz, Gülenay Börekçi ve Kadir Yiğit Us.